Amazon - PL FAQ

1: O WebInterpret

Czym zajmuje się WebInterpret?

Firma WebInterpret świadczy usługi lokalizacji przedmiotów na platformach eBay i Amazon. Zajmujemy się tłumaczeniem ofert, wystawianiem ich na serwisach zagranicznych, synchronizacją stanów magazynów oraz aktualizacją cen na podstawie kursów walut. Obecnie obsługujemy około 39 milionów ofert i ofert na serwisach Amazon i eBay w Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii.

Jak WebInterpret może pomóc w wystawianiu ofert na Amazon dla sprzedawców z Polski?

We współpracy z firmą Amazon przygotowaliśmy specjalną ofertę dla sprzedawców z Polski. Po przesłaniu nam przygotowanych plików z ofertami w języku polskim, przetłumaczymy je na język angielski i wystawimy na amazon.co.uk na koncie sprzedawcy. Następnie przetłumaczymy oferty na pozostałe języki z portfolio europejskiego Amazona (niemiecki, francuski, hiszpański i włoski) oraz wystawimy na poszczególnych rynkach (limit do 100 ofert na każdy rynek w wersji bezpłatnej).

2. Oferta WebInterpret dla sprzedawców z Polski

Jak wygląda proces listowania artykułów?

 AMZ.ALL.PL

Po rejestracji i założeniu sklepu na Amazon.co.uk należy założyć konto na WebInterpret.com. Rejestracja w naszym serwisie składa się z kilku kroków:

  • ustawienie nazwy użytkownika i hasła - do logowania,
  • połączenie konta Amazon z WebInterpret - dzięki czemu będziemy mogli wystawiać dla Państwa oferty,
  • wybranie docelowych rynków, na których będziemy dla Państwa wystawiać nowe produkty.

W ciągu dwóch dni roboczych od założenia konta w WebInterpret dostaną Państwo formularz (arkusz/online), który należy wypełnić wskazanymi informacjami dotyczącymi oferowanych przedmiotów - po polsku. Przygotowany plik należy odesłać do nas, poszczególne oferty zostaną przetłumaczone na język angielski - i pozostałe języki z portfolio - a następnie opracowane zgodnie z technicznymi wymaganiami Amazona i opublikowane na wybranych przez Państwa rynkach.

Aby założyć konto na WebInterpret kliknij w ten link.

Ile artykułów mogę przetłumaczyć przez WebInterpret bezpłatnie?

Nasza oferta dla nowych klientów amazon.co.uk zawiera tłumaczenie do 1000 artykułów na język angielski oraz po 100 na niemiecki, włoski, hiszpański oraz francuski.

Na jakie języki WebInterpret przetłumaczy moją ofertę?

Artykuły tłumaczymy na angielski, francuski, hiszpański, włoski i niemiecki.

Po jakim czasie od przesłania informacji o moich ofertach będą one dostępne na Amazonie?

Po otrzymaniu od Państwa danych dotyczących ofert zajmiemy się ich tłumaczeniem i obróbką techniczną. Proces ten trwa do 10 dni roboczych.

Dlaczego muszę połączyć moje konto sprzedawcy na amazon.co.uk z WebInterpret?

Aby móc skutecznie wystawić Państwa oferty na Państwa koncie Amazonowym, musimy posiadać tzw. Token - dostęp do danych sklepu na Amazonie.

Czy to połączenie jest bezpieczne?

Tak, oczywiście. WebInterpret posiada dostęp tylko do wystawionych ofert - nie ingerujemy w ustawienia konta oraz nie mamy dostępu do danych wrażliwych na przykład numeru karty kredytowej.

3. Ogólnie o sprzedaży na Amazonie

Jakie dane musi mieć oferta, aby się skutecznie wylistować na Amazonie?

Amazon jest platformą, która wymaga od sprzedających bardzo wysokiej jakości obsługi klienta. Standardy tej jakości opierają przede wszystkim na tworzeniu ofert zgodnych z zasadami ustanowionymi przez Amazona. Następujące elementy są podstawą do stworzenia odpowiedniej oferty:

Tytuł - zwięzły i krótki, zawierający tylko kluczowe informacje takie jak marka, seria, nazwa produktu itp. Tytuł nie może zawierać informacji sprzedażowych, rozmiarów, cen promocyjnych, informacji dotyczących sprzedawcy ani znaków specjalnych (&,*,$,?,!)

Cechy produktu - możliwe jest stworzenie od 1 do 5 podpunktów, powinny być zwięzłe (do 500 znaków) ale zarazem dość szczegółowe, tak aby jak najlepiej opisać podstawowe cechy danego produktu. Należy pamiętać, że każde słowo znajdujące się w tym polu wpływa bezpośrednio na wyszukiwalność produktu, dlatego istotne jest odpowiednie opracowanie tej części oferty.

Zdjęcie - należy podać link do zdjęcia. Główne zdjęcie musi przedstawiać produkt (najlepiej pojedynczy) na białym tle i nie może zawierać żadnych tekstów czy logotypów. Zaleca się zastosować pliki w rozmiarze 1000×1000 aby aktywować funkcję zoom.

Kategoria - ważne jest dopasowanie produktu do odpowiedniej kategorii, jako że od tego zależy nie tylko poprawność określonego produktu, ale również jego wyszukiwalność.

Dodatkowa specyfikacja - aby odpowiednio zaklasyfikować produkt Amazon przed stworzeniem oferty wymaga od sprzedawców podania określonych danych technicznych. Należy zawsze uzupełnić pola, które są wymagane/obowiązkowe, ale wskazane jest również podanie informacji pomocniczych.

Należy pamiętać, że informacje dotyczące oferowanego produktu powinny być zawsze prawdziwe i odnosić się do samego produktu. Zgodność towaru z opisem jest jednym z elementów świadczących o jakości usług oferowanych przez sprzedawcę, istotnym dla Amazona.

Jaka jest różnica między podłączeniem oferty (dispatch) a samodzielnym wystawieniem?

Proces tworzenia nowych ofert na Amazonie opiera się na wstępnym rozpoznaniu, czy dany produkt już istnieje w katalogu produktów na rynku docelowym. Jeśli dany produkt nie został stworzony, oferta (tytuł oraz cechy produktu) będą tłumaczone od podstaw. Jeśli jednak dany produkt został już stworzony na określonym rynku, oferta klienta jest podpinana do listy sprzedawców oferujących dany produkt. W tym przypadku nie zachodzi konieczność tłumaczenia oferty.

Dlaczego nie mogę wystawić zabawek?

Sprzedaż w kategorii “gry i zabawki” w okresie Świąt Bożego Narodzenia wymaga spełnienia określonych warunków. Pierwsza sprzedaż musi nastąpić przed 19 września oraz przynajmniej 25 sprzedaży musi nastąpić do 31 października, aby otrzymać od Amazona pozwolenie na sprzedaż produktów w tej kategorii w okresie świątecznym. Jeśli sprzedawca nie miał na danym rynku aktywnych sprzedaży do 31.10.2016 dopiero w połowie stycznia może wystawić oferty w tej kategorii.

Co to jest BuyBox? Jakie są reguły jego przyznawania?

BuyBox jest funkcją umożliwiającą dokonania bezpośredniego zakupu produktu u sprzedawcy, którego oferta w danym momencie została najwyżej oceniona przez Amazona. Amazon decydując o BuyBoxie wybiera najlepszą ofertę bazując na szeregu czynników, które sprzedawca musi spełnić. Do takich czynników zalicza się m.in. cena wysyłki, oceny kupujących i wiele innych. Ponad 80% sprzedaży odbywa się właśnie poprzez BuyBox.

Co to jest FBA?

Amazon daje sprzedawcom możliwość przystąpienia do programu FBA – Fulfillment by Amazon. Program polega na przechowywaniu produktów w magazynach Amazona i powierzeniu im całego procesu realizacji zamówienia, włącznie z przed- i posprzedażową obsługą klienta.

 

Please be aware that this is a promotion for Polish Businesses only, hence why the article is only available in Polish Language.

For Information on WebInterpret's partnership with Amazon elsewhere, please find the details here.

The WebInterpret Team

 

Comments

Please sign in to leave a comment.
Powered by Zendesk